Jump to content

   

2009 ACRAs


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

OFFLINE   RadioRoShamBo #1

  • 53 posts since
  • October 2009

Posted 08 October 2009 - 08:48 PM

At twitter.com/radioroshambo we've extensively scoured the Australian radio landscape for who we feel are the rightful winners of the 2009 ACRAs.

Results based on a compilation of listening, actual entries and descriptions.

There are some categories which have resulted in a tie. Sales categories not included due to obvious non-disclosure.

Feel free to contribute here and at: twitter.com/radioroshambo

Best wishes to the following selection and all at Saturday's ACRAs.


MOST POPULAR STATION MANAGER
Joel Gosper, 981 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Andy Mathers, Star 104.5, Central Coast, NSW, DMG Radio Australia P
Peter Maynard, SA FM/Triple M, Adelaide, SA, Austereo M


ENGINEERING EXCELLENCE
Matt Steadman and Brett Kelly, Austereo Melbourne Studios, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo


BEST NEWCOMER ON-AIR
Kristen Henry, Magic 93.1 FM, Riverland, SA, Fairfax Radio Network C
Kiri Martin, The Edge 96.1, Western Sydney, NSW, Australian Radio Network P
Mark Levy, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network M


BEST NEWCOMER OFF-AIR
Onika-Lee Stewart, 96.5 FM/98FM, Geraldton, WA, Redwave Media C
Ashleigh Hudson, 104.7/MIX 106.3, Canberra, ACT, ARN/Austereo P
Dav Ver Der Meer, Mix 94.5, Perth, WA, Austereo M


BEST MUSIC PERSONALITY
Dave Peters, 8HA, Alice Springs, NT, Alice Springs Commercial Broadcasters C
Shayne Sinclair, 101.3 Sea FM, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media P
Jamie Row, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia M
Mike Fitzpatrick, Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST TALK PRESENTER
Anthony Zanos, Furniture One Brekky Club, 2RE, Taree, NSW, Super Network C
Janeen Hosemans, The Morning Wireless Program, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters C
Craig 'Lowie' Low, Lowie vs America, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Neil Mitchell, 3AW Mornings, 3AW, Melbourne, VIC, Fairfax Radio Network M


BRIAN WHITE MEMORIAL AWARD
Jason Morrison, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network


BEST ON-AIR TEAM
Fishy Friday, Janeen Hosemans & Peter Harrison, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters C
River 949's Ruby and Dave Show, River 949, Ipswich, QLD, Grant Broadcasters P
Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT & MUSIC
Lauren Richardson, Holmsey & Flan, Something Different for Breakfast, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato NM
Sam Cavanagh, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST SHOW PRODUCER – TALK & CURRENT AFFAIRS
Tom Menzies, FiveAA, Adelaide, SA, DMG Radio Australia


BEST CURRENT AFFAIRS COMMENTATOR
Neil Mitchell, 3AW Mornings, 3AW, Melbourne, VIC, Fairfax Radio Network


BEST SPORTS PRESENTER
Matthew Worland, The Coast Rub Down, Coast FM, Mandurah, WA, West Coast Radio C
John Piva, 4CA, Cairns, QLD, Prime Radio P
Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network M


BEST NEWS PRESENTER
Lois Chislett, 3YB, Warrnambool, VIC, ACE Radio Broadcasters C
Alex Jackson, 101.7 HO-FM, Hobart, TAS, Grant Broadcasters P
Kristy Warner, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia (FM) M
David Armstrong, 3AW, Melbourne, VIC, Fairfax Radio Network (AM) M


BEST PROGRAM DIRECTOR
Dayle Richardson, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Mike Duncan, Star 104.5, Central Coast, NSW, DMG Radio Australia P
Derek Bargwanna, 2Day FM, Sydney, NSW, Austereo M


BEST MUSIC DIRECTOR
George Mihalos, 2XL, Cooma, NSW, Capital Radio C
Matthew Eggleston, NX FM, Newcastle, NSW, Austereo P
Alex Abela, SA FM, Adelaide, SA, Austereo M


BEST PROMOTIONS DIRECTOR
Peta-Jayne Habner, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato NM
Tim Dwyer, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia M


BEST MULTIMEDIA EXECUTION
Waterwise Widget, Brett Sandler & Shiobhan Baster, Nova 937, Perth, WA, DMG Radio Australia


BEST DOCUMENTARY
Kids In Space, Craig Huth, Max FM 107.3, Taree, NSW, Super Network NM
Black Saturday, Sideshow Mike Andersen, Triple M, Sydney, NSW, Austereo M


BEST MUSIC SPECIAL
2NM's December All Stars, 98.1 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Carey's Countdown, Simon Carey, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
Chris-Mas-Isaak, Marnie Titheradge, Robert Wood and Bruno Bouchet, Mix 106.5, Sydney, NSW, Australian Radio Network M


BEST SPORTS EVENT COVERAGE
The Mountain, Luke Winter, 747 RadioWest, Esperance, WA, Macquarie Southern Cross Media NM
Olympic Games Coverage 2008, 2GB Sport/Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network M
AFL Grand Final 2008, Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST STATION PROMOTION
Who Wants to be a Jock On Air, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Chance of a Lifetime, Peta-Jayne Habner, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
Tall Ship Adventure, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST NETWORKED PROGRAM
ACE Radio Country Today, Sandra Moon, 3WM, Horsham, VIC, ACE Radio Network C
Lowie vs America, Craig 'Lowie' Low, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM
My Generation, MCM Entertainment, Melbourne, VIC


BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL
Teller's Restaurant, Angela Frino & John Spelling, Mixx FM, Swan Hill, VIC, ACE Radio Broadcasters C
The Chocolate Room, Stu Campbell, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
Ooh! Aah!, Jonathan Williams, Triple M/Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT
Stars In The Pub, Wil McNally, 93.1 Real FM, Mudgee, NSW, Super Network C
History Never Repeats… Except For Today, Alex Flack, Star 104.5, Central Coast, NSW, DMG Radio Australia P
Disclaimer Man, Luke Bradnam, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
The Rudds, Jamie Dunn, Ian Calder and Andrew Heynemann, 4BC, Brisbane, QLD, Fairfax Radio Network M


BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT
2NM Power FM Black Coal Cup Day, 981 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Marty & Erica's Camp Quality Convoy For Kids, Marty Haynes, Erica Hodge, Tania Kimmins, i98, Wollongong, NSW, Win Corporation P
Bushfire Appeal, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M


BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION
Sam Phelps/Jarrad Brooke, 1287 2TM/FM 92.9, Tamworth, NSW, Super Network C
Chae Rogan, Wave 96.5 FM, Wollongong, NSW, Grant Broadcasters P
Dan King, B105, Brisbane, QLD, Austereo M


twitter.com/radioroshambo EXTRA AWARDS

MOST MISSED VOICE TALENT
Paul Hardy


MOST MISSED NEWSMAN
Greg Henricks


OFFLINE   PZ. #2

  • Senior Forum Moderator

  • 7,731 posts since
  • August 2007

Posted 08 October 2009 - 08:53 PM

Not sure about Derek Bargwanna after the events of this year :stirthepot:

OFFLINE   southeastsa #3

  • 603 posts since
  • June 2004

Posted 08 October 2009 - 09:05 PM

MOST MISSED VOICE TALENT
Paul Hardy


I didn't realise he had passed away. He used to voice lots of local ads in Mount Gambier - so much so that I thought he was local!

OFFLINE   TelevisionAU #4

  • Forum Administrator

  • 11,430 posts since
  • November 2005

Posted 10 October 2009 - 11:58 PM

WINNERS FOR 2009 AUSTRALIAN COMMERCIAL RADIO AWARDS (ACRAs)
Please note: Category Finalists are denoted with the following letters: Country>Provincial>NonMetropolitan>Metropolitan

MOST POPULAR STATION MANAGER
Joel Gosper, 981 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters Andy Mathers, Star 104.5, Central Coast, NSW, DMG Radio Australia P
Sean Ryan, Nova 106.9, Brisbane, QLD, DMG Radio Australia M

ENGINEERING EXCELLENCE
John Pearce, 2GO Remote Breakfast Studio, 107.7 2GO, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media NM
Matt Steadman & Brett Kelly, Austereo Melbourne Studios, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M recipient of Max Wilson Engineering Award

BEST NEWCOMER ON-AIR
Kristen Henry, Magic 93.1 FM, Riverland, SA, Fairfax Radio Network C
Kiri Martin, The Edge 96.1, Western Sydney, NSW, Australian Radio Network P
Ryan Shelton, Nova 100, Melbourne, VIC, DMG Radio Australia M

BEST NEWCOMER OFF-AIR
Anita Buda, 5SE/96.1 Star FM, Mount Gambier, SA, Macquarie Southern Cross Media C recipient of the Matt Ellis Encouragement Award
Ashleigh Hudson, 104.7/MIX 106.3, Canberra, ACT, ARN/Austereo P
Michael Eva, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST MUSIC PERSONALITY
Dave Peters, 8HA, Alice Springs, NT, Alice Springs Commercial Broadcasters C
Fyona Smith, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Dylan Lewis, Nova 100, Melbourne, VIC, DMG Radio Australia M

BEST TALK PRESENTER
Janeen Hosemans, The Morning Wireless Program, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters C
Mike Welsh, Mike Welsh Drive Show, 2CC, Canberra, ACT, Capital Radio P
Derryn Hinch, 3AW Drive, 3AW, Melbourne, VIC, Fairfax Radio Network M

BRIAN WHITE MEMORIAL AWARD
Jason Morrison, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network

BEST ON-AIR TEAM
Fishy Friday, Janeen Hosemans & Peter Harrison, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters C
Banksy & Steve Breakfast, Banksy & Steve, Hot FM, Townsville, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT & MUSIC
Lauren Richardson, Holmsey & Flan, Something Different for Breakfast, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato NM
Sam Cavanagh, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SHOW PRODUCER – TALK & CURRENT AFFAIRS
Andrea Moore, 2BS Talk Producer, 1503 2BS Gold, Bathurst, NSW, Bathurst Broadcasters NM
Justin Smith, 3AW Mornings, 3AW, Melbourne, VIC, Fairfax Radio Network M

BEST CURRENT AFFAIRS COMMENTATOR
Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network

BEST SPORTS PRESENTER
Geoff Mann, 2DU, Dubbo, NSW, Super Network C
Steve Allan, 2GO's Locker Room, 107.7 2GO, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media P
Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network M

BEST NEWS PRESENTER
Lois Chislett, 3YB, Warrnambool, VIC, ACE Radio Broadcasters C
Rod McLeod, 92.5 Gold FM, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Kristy Warner, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia (FM) M
Jane Doyle, FiveAA, Adelaide, SA, DMG Radio Australia (AM) M

BEST PROGRAM DIRECTOR
Dayle Richardson, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Mike Duncan, Star 104.5, Central Coast, NSW, DMG Radio Australia P
Dave Cameron, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST MUSIC DIRECTOR
Katie Jones, 97.7 Snow FM, Cooma, NSW, Capital Radio C
Fyona Smith, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P recipient of Music Director of the Year Scholarship
Kate Casey, Nova 106.9, Brisbane, QLD, DMG Radio Australia M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR
Steve White, 90.9 Sea FM /92.5 Gold FM, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media NM
Tim Dwyer, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia M


BEST STATION SALES ACHIEVEMENT
RadioWest/Hot FM Kalgoorlie, 6KG RadioWest, Kalgoorlie, WA, Macquarie Southern Cross Media C
Flow Fm Sales Team, Flow FM, Kapunda, SA, W&L Phillips P
2Day FM Sales Team, 2Day FM, Sydney, NSW, Austereo M

BEST DIRECT SALESPERSON
Ashlee O'Brien, 6KG RadioWest, Kalgoorlie, WA, Macquarie Southern Cross Media C
Leonie Leonard, Hot FM/Sea FM, Mackay, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Marcus Ryder, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST AGENCY SALESPERSON
Karyn French, 100.9 Sea FM/Heart 107.3, Hobart, TAS, Macquarie Southern Cross Media NM
Lauren Duncan, 2Day FM, Sydney, NSW, Austereo M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION
Tall Ships, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo STATION
Waterwise Widget, Brett Sandler & Shiobhan Baster, Nova 937, Perth, WA, DMG Radio Australia SALES

BEST DOCUMENTARY
Victorian Bushfire Tribute, Matt Clark, 107.7 2G0/101.3 Sea FM, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media NM
Obama Becomes President, Blake Gibson, 2UE, Sydney, NSW, Fairfax Radio Network M

BEST MUSIC SPECIAL
2NM's December All Stars, 98.1 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Running On Diesel, Fyona Smith, Ross Turner & Ryan Khay, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Chris-Mas-Isaak, Marnie Titheradge, Robert Wood and Bruno Bouchet, Mix 106.5, Sydney, NSW, Australian Radio Network M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE
Olympians Touching Down, Paddy Gerrard, Ciel Stowe, Ignatius McBride, 101.3 Sea FM, Central Coast, NSW, Macquarie Southern Cross Media NM
Olympic Games Coverage 2008, 2GB Sport/Ray Hadley, 2GB, Sydney, NSW, Macquarie Radio Network M

BEST STATION PROMOTION
Who Wants to be a Jock On Air, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Identity Theft, Tania Kimmins, Rob Sharples, Ryan Gracie and Tia Robins, i98, Wollongong, NSW, Win Corporation P
Tall Ship Adventure, Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SALES PROMOTION
Captain Costcutter, 2GN, Goulburn, NSW, Grant Broadcasters C
Laptops + Steamroller = Awesome, 104.7 Product Team, 104.7, Canberra, ACT, ARN/Austereo P
2UE Rebranding to 2UE-Wii, 2UE, Sydney, NSW, Fairfax Radio Network M

BEST NETWORKED PROGRAM
ACE Radio Country Today, Sandra Moon, 3WM, Horsham, VIC, ACE Radio Broadcasters C
The Benchwarmers, Ant & Becs, Sea FM, Gold Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Hamish & Andy, Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM
Remembrance Day: The 90th Anniversary, Radiowise Media Networks, Sydney, NSW

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL
Selga - Buckle Up, David Sell, 5SE/96.1 Star FM, Mount Gambier, SA, Macquarie Southern Cross Media C
The Chocolate Room, Stu Campbell, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
Ooh! Aah!, Jonathan Williams, Triple M/Fox FM, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT
The Marriage Is Up Cup, Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool, VIC, ACE Radio Broadcasters C
Disclaimer Man, Luke Bradnam, 102.9 FM, Gold Coast, QLD, Hot Tomato P
Evil Rosso Prank, Tim Ross, Merrick Watts & Kate Ritchie, The Merrick, Rosso and Kate Ritchie Breakfast Show, Nova 969, Sydney, NSW, DMG Radio Australia M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT
2NM Power FM Black Coal Cup Day, 981 2NM/98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Jessie's Journey, 92.7 Mix FM, Sunshine Coast, QLD, Macquarie Southern Cross Media P
Bushfire Appeal, Fox FM/Triple M, Melbourne, VIC, Austereo M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION
Brett Smith, 98.1 Power FM, Muswellbrook, NSW, Grant Broadcasters C
Mark Brewer, NX FM, Newcastle, NSW, Austereo P
Sideshow Mike Andersen, Triple M, Sydney, NSW, Austereo M

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Exceptional contribution to the metropolitan rollout of digital radio)
Des DeCean, Austereo Raoul Prideaux, Macquarie Southern Cross Media Wayne Dickson, BTC Australia Pty Ltd
Graeme O’Connor, ARN Max Carter, Sky Sports Radio Richard Morris, Commercial Radio Australia
Steve Adler, DMG Kath Brown, Commercial Radio Australia Alastair Reynolds, Fairfax Media

http://www.mediaspy....-radio-honours/